Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje, wpisz swój adres e-mail:
 
English
Aktualności

Nominacja w konkursie Podlaska Marka Roku 2007
Dnia 21 lutego 2008 r., po zakończeniu oficjalnej prezentacji Kapituła konkursu Podlaska Marka Roku podjęła decyzję o nominowaniu do głównych nagród następujących produktów.

Kategoria POMYSŁ:

Dni Sztuki Współczesnej – Białostocki Ośrodek Kultury
Dni Sztuki Współczesnej są festiwalem trwale już istniejącym w świadomości białostoczan. Wydarzenie to odbywa się nieprzerwanie od 22 lat, a jego pomysłodawcą i organizatorem jest Białostocki Ośrodek Kultury. Festiwal ten jest obecnie jedynym wydarzeniem teatralnym w naszym mieście prezentującym kondycję teatru alternatywnego, stanowi ważny głos w dialogu polskiego środowiska alternatywnego. Głównym jego celem jest zaproponowanie odbiorcom uczty duchowej poprzez szeroką prezentację najciekawszych zjawisk współczesnego teatru. Ważnym kryterium doboru artystów jest niekonwencjonalny i eksperymentalny charakter ich działań teatralnych.
W programie głównym: widowiska teatralno -  muzyczne, teatr alternatywny, działania plenerowe. W rozszerzeniu programu: kino artystyczne, taniec współczesny, balet na ekranie, literatura
Inicjatywa klastrowa „ Naturalnie z Podlasia”
– Stowarzyszenie Klaster spożywczy „ Naturalnie z Podlasia”
Stowarzyszenie Klaster Spożywczy „Naturalnie z Podlasia!” to inicjatywa skupiająca przedsiębiorstwa, instytucje naukowe, przedstawicieli samorządu lokalnego i organizacje działające na terenie województwa podlaskiego. Celem Stowarzyszenia jest kształtowanie wizerunku, promocja, podniesienie innowacyjności oraz konkurencyjności firm, ich produktów i usług.

Zorganizowanie w Białymstoku 94 Światowego Kongresu Esperanto – Urząd Miejski w Białymstoku
Światowy Związek Esperanto pozytywnie ocenił ofertę Miasta Białegostoku i wyraził zgodę na zorganizowanie w Białymstoku 94 Światowego Kongresu Esperanto. Produkt obejmuje 7 kongresowych dni spędzonych w Białymstoku przez ok. 3000 uczestników z 60-70 krajów świata w atmosferze festiwalu kultury polskiej i esperanckiej. Kongres docelowo ma pokazać organizatorom imprez z różnych dziedzin życia, że miasto posiada infrastrukturę umożliwiającą organizowanie w mieście imprez masowych dla wielu tysięcy uczestników, a różnorodna oferta wypoczynku i rozrywki w mieście jest w stanie sprostać oczekiwaniom gości.

 Kategoria SMAK:Szynka Puńska – „Lech” Garmażeria Staropolska Lech Zwolan
Szynka Puńska produkowana jest według staropolskiej, tradycyjnej receptury. Staranny dobór surowców i przypraw zapewniają jej znakomity smak i aromat. Szynka Puńska jest peklowana przez wiele dni, metodą zalewową przy użyciu aromatycznych ziół, rosnących w lasach Podlasia, w rejonie Zielonych Płuc Polski. Tradycyjne wędzenie „zimnym dymem” trwa trzy dni. Stosujemy wyłącznie drewno dębowe, które nadaje szynce wyjątkowo intensywny zapach dymu i ziół. Cechą charakterystyczną szynki jest ciemna barwa powstająca przy procesie wędzenia oraz niezapomniany długo utrzymujący się aromat i smak.
Deser tatarski „ Listkowiec” z herbatą „Kruszynianką” – Agroturystyka „ Tatarska Jurta”
Jest to ciasto drożdżowe podzielone na kilka części i bardzo cienko rozwałkowane. Poszczególne placki są składane i oblewane obficie roztopionym masłem. Na ostatni placek rozkładamy biały ser lub mak i zwijamy w rulon. Pieczemy 2 godziny w brytfannie. Podajemy z gorącą herbata specjalnie parzoną - „Kruszynianką”Karp pieczony z borowikami – Dom Pracy Twórczej w Wigrach
Do przygotowania potrzebujemy: karpia (około 2 kg), suszone grzyby, (oczywiście w sezonie grzybowym najwspanialszym dodatkiem będą grzyby zebrane w pobliskich lasach), sól, pieprz, natka pietruszki, cebula, śmietana, sok z cytryny, masła, koperek.
Całego karpia nacieramy przyprawami i pieczemy w piekarniku, cebulę z borowikami podsmażamy, dodajemy śmietanę, następnie dodajemy do karpia i chwilę zapiekamy. Karpia podajemy na półmisku obłożonego borowikami.
Do karpia podajemy wino Riesling, Sauvignon lub Chardonnay. Jednakże w przypadku tej potrawy nie do pogardzenia będzie cytrynówka, podkreślająca orientalny smak dania.
Kategoria MIEJSCE:
Odnowiony Rynek Miejski – Urząd Miejski w Białymstoku
W piątkowy wieczór  19 października 2007 roku nastąpiło uroczyste otwarcie usytuowanego w centrum Białegostoku, odnowionego rynku miejskiego.  Rynek jest częścią - kto wie, czy nie najważniejszą - projektu przebudowy Rynku Kościuszki wraz z „przyległościami". Zmodernizowany Rynek Miejski stał się miejscem spotkań mieszkańców Białegostoku oraz miejscem, gdzie organizowane są różnorakie imprezy i uroczystości.Agroarena w Szepietowie – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
AGROARENA jest nazwą terenów wystawowych i pól doświadczalnych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, jest formułą organizacji imprez promocyjno-rolniczych i prezentacji rolniczych. Mobilność, innowacyjność oraz perfekcyjność działań organizatorskich, a także współpraca z organizacjami społecznymi i zawodowymi rolników doprowadziły do uznania „magii Szepietowa” jako miejsca najlepszych imprez rolniczych.

Bulwary spacerowe nad rzeką Nettą i jeziorem Necko w Augustowie – Urząd Miejski w Augustowie
Bulwary spacerowe nad rzeką Nettą i jeziorem Necko w Augustowie składają się z: bulwarów nad rzeką Nettą i jeziorem Necko, Molo imienia Radiowej Trójki nad jeziorem Necko i Elektrycznego Wyciągu Nart Wodnych.
Odnowione i odrestaurowane Bulwary nad rzeką Nettą i jeziorem Necko ciągną się na długości ponad 4 km. Przebiegają wzdłuż rzeki Netty po obu jej stronach oraz zalesionym brzegiem jeziora Necko.
Spacerując lub jadąc rowerem warto zatrzymać się przy położonym przy Bulwarach Molo Radiowej Trójki oraz Elektrycznym Wyciągu Nart Wodnych.
Nowe Molo nad jeziorem Necko zostało oddane do użytku w czerwcu 2007 roku. Jego powierzchnia wynosi ok. 3000 mkw. Pomosty mają 147 metrów szerokości i wychodzą 90 metrów w głąb jeziora.
Długość Elektrycznego Wyciągu Nart Wodnych wynosi 740 m, maksymalna prędkość, jaką może rozwinąć narciarz wynosi 58 km/h. Z wyciągu może korzystać jednocześnie 8 osób.

 

Ostateczne wyniki poznamy podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się 15 marca 2008 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Dowiemy się wówczas, komu z nominowanych przypadły tytuły Podlaskiego Smaku, Miejsca i Pomysłu Roku oraz kto otrzymał I i II wyróżnienie.

Do 10 marca można jeszcze oddawać głosy w plebiscycie  internetowym.

Źródło: Wrota Podlasia